Mining a počítače za nejlepši ceny v Evropě
Adresa: Opletalova 20, Praha 1
Telefon: +420 792 480 835
skodi-pretaktovani-asicu-metody-obtize-a-nasledky

Škodí přetaktování ASICů: metody, obtíže a následky

Těžební zařízení jsou poměrně drahá, proto se těžaři snaží pořídit výkonné ASICy za nízkou cenu a následně zvýšit jejich výkon na úroveň dražších modelů. Musíme zjistit, zda je to škodlivé pro zařízení. Pro dosažení toho je třeba si přiblížit několik hlavních způsobů přetaktování těžebního zařízení, uvést hlavní obtíže a zjistit, jak takové zvýšení výkonu ovlivňuje ASIC. Způsoby přetaktování Hlavní způsoby přetaktování ASICu:

    • Instalace výkonnějšího napájecího zdroje;
    • Změna na vlastní firmvér;
    • Aktivace dalších možností.

O každé možnosti je vhodné hovořit samostatně. Instalace výkonnějšího napájecího zdroje Zařízení s nízkým hash rate lze přetaktovat pomocí dodatečných programů, ale nedosáhnou požadovaného efektu, pokud ponecháte standardní napájecí zdroj. To způsobuje, že těžaři musí zakoupit a instalovat výkonnější napájecí zdroj, který poskytne ASICu potřebné množství elektrické energie. Přeprogramování Standardní nastavení zařízení umožňuje zvýšení výkonu bez instalace dalšího softwaru. Ale ne každý těžař se dokáže vypořádat s parametry standardního firmvéru a výsledek často nesplňuje očekávání. Zkušenější těžaři používají vlastní firmvér, který je vyvinut pro ASICy s cílem zvýšit jejich výkon. Používá se standardní software aktuální pro dané zařízení.

Při úspěšném vývoji lze dosáhnout zvýšení výkonu ASICu o 15-20% a zkrátit dobu návratnosti. Některé vlastní firmvéry také zvyšují spolehlivost používání zařízení. Další možnosti Další funkce mohou být skryty před uživateli, stejně jako je tomu například u nastavení ASICu Bitmain Z9 Mini. Stačí otevřít konfigurační stránku v prohlížeči, kliknout pravým tlačítkem myši na volné místo a ve vyskakovacím menu vybrat “Zobrazit zdroj” nebo “Inspekce”. Při pečlivém prozkoumání kódu můžete vidět zakomentovanou možnost “Turbo”, která se nezobrazuje v grafickém menu. Pokud zakomentování zrušíte a nastavení uložíte, můžete zvýšit výkon ASICu na 550 MHz. Bitmain Z9 Mini lze snadno přetaktovat na hash rate 15 K/Sol, aniž by se změnila stabilita provozu. Obtíže přetaktování Při přetaktování ASICu pomocí dodatečných nástrojů, které vyžadují nákup nových napájecích zdrojů, stojí za zvážení ekonomický aspekt. Bloky, které ve skutečnosti poskytují 1800 W na 12V lince, mohou stát až 10000 Kč. Pokud cena používaných ASICů nepřesahuje 25000 Kč, měli byste zvážit pořízení jiného zařízení, které bude výkonnější bez přetaktování. Také byste měli zvážit spotřebu energie, která bude přidělována provozu takového zařízení.

skodi-pretaktovani-asicu-metody-obtize-a-nasledky-pcpraha

Účty za elektřinu mohou zaujmout dodavatele energie, pokud se těžba provádí ve vícebytovém domě. Je třeba také zmínit přeprogramování. Ne každé zařízení má vlastní softwarové vybavení bez negativního vlivu na stabilitu provozu. To byste měli zvážit před zakoupením ASICu. Možné následky přetaktování Jedním z nejzřejmějších negativních následků přetaktování ASICů je přehřívání zařízení. Vestavěné chlazení nedokáže udržet správnou teplotu, pokud uživatel zvýší výkon zařízení. Pro řešení tohoto problému je třeba instalovat další ventilátory. Místnost používaná pro umístění těžebních farem je vybavena klimatizací. Důležité je zohlednit náklady na dodatečné vybavení, protože jejich nákup může výrazně prodloužit dobu návratnosti počátečních investic.

Určité ASICy nemohou být přetaktovány právě kvůli výraznému zvýšení teploty. Jejich konstrukce nedokáže efektivně odvádět teplo při vyšších výkonových nastaveních, což vede k přehřívání čipů a zkracuje jejich životnost. Přetaktování takových zařízení by způsobilo nadměrné namáhání a mohlo by vést k jejich poruše.

Dalším možným následkem přetaktování ASICů je ztráta záruky. Výrobci těžebních zařízení obvykle stanovují přípustná výkonová omezení a nedovolují přetaktování zařízení. Pokud se přetaktování provádí a dojde k poškození zařízení, může to vést k neplatnosti záruky a uživatel by musel nést veškeré náklady na opravu nebo náhradu.

Další důležitý aspekt je stabilita těžebního procesu. Přetaktování ASICu může způsobit nestabilitu, nežádoucí restarty nebo pády zařízení. To by vedlo ke ztrátě výkonu a efektivity těžby, a tím i k menším ziskům z těžby kryptoměn.

Je třeba si uvědomit, že přetaktování ASICu je často prováděno nad rámec oficiálních výkonových specifikací výrobce. To znamená, že přináší rizika a komplikace, které by uživatelé měli brát v úvahu při rozhodování o přetaktování svých zařízení.

Celkově lze říci, že přetaktování ASICů může přinést určité výhody v podobě zvýšeného výkonu a kratší doby návratnosti investice. Nicméně je důležité si být vědom možných obtíží a následků spojených s touto praxí, včetně přehřívání, ztráty záruky a nestability. Před přetaktováním je vhodné důkladně zvážit ekonomickou rentabilitu a provést podrobný výzkum a konzultaci s odborníky.

Napsat komentář
Doprava zdarma

Při nákupu nad 70 000 kč

Snadné 14 denní vrácení

14 denní záruka vrácení peněz

Mezinárodní záruka

Standardně Délka záruky 2 roky

Bezpečná platba

PayPal / MasterCard / Visa

Vyberte svou měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro