Nákupní košík
Herní počítače s garancí nejnižší ceny v Čechách a v Evropě
Adresa: Opletalova 20, Praha 1
Telefon: +420 792 480 835

Core i7-4790K vs Core i3-12100F – čeho je po 8 letech schopen nejrychlejší procesor roku 2014 ve hrách

Tým kanálu Testing Games navrhuje prozkoumat potenciál staré vlajkové lodi

V polovině roku 2014 uvažoval autor tohoto článku o koupi nové systémové jednotky. Předpokládalo se, že srdcem se stane jádro i7-4770K, které zlevnilo, ale po celém měsíci trápení bylo rozhodnuto od tak drahého nápadu upustit. Musel jsem čekat více než rok, ale v tomto případě to nevadí.

Základem je, že ve stejnou dobu šel na odbyt ještě produktivnější kámen, který byl doslova zavalen silou. Doba, kdy Intel vydal Core i7-4790K, je dnes považována za jednu z nejlepších v historii, protože ceny byly nízké a chamtivost ještě nezastínila všechny pocity vedení společnosti.

Občas naši čtenáři píší, že právě takový kámen mají doma, a ujišťují všechny ostatní, že potenciál procesoru je tak obrovský, že dnes není potřeba aktualizovat vůbec nic.

Od té doby uplynulo příliš mnoho času, takže si ani nedokážeme představit, zda je tento procesor stále relevantní, nebo jsou někteří naši čtenáři trochu mazaní. Protože je extrémně obtížné porozumět této problematice, rozhodli jsme se prostudovat testy provedené týmem Testing Games.

Blogeři vzali starou vlajkovou loď z roku 2014 a porovnali ji s nejrozpočtovějším zástupcem řady Alder Lake – Core i3-12100F. Jako grafická karta byla použita GeForce RTX 3080. Připomeňme, že Core i7-4790K měla 4 jádra a mohla být přetaktována na 4,4 GHz. Zároveň Core i3-12100F, vydaný o 8 let později, postrádá multithreading a zrychluje na 4,3 GHz, ale má mnohem efektivnější architekturu a 10nm procesní technologii. Podívejme se na tabulku a vyvodíme závěry.

Jak vidíte, všechna slova o relevanci Core i7-4790K v roce 2022 nejsou ničím jiným než pokusem přesvědčit se. Ve skutečnosti stará vlajková loď již není aktuální a lze ji používat pouze jako nenáročný systém pro internet nebo studium. Souhlasíme, že v případě přetaktování může výkon vzrůst o 15–20 %, ale problém kritického zpoždění za rozpočtovým kamenem roku 2022 to nevyřeší. Pokud máte něco takového po ruce, pak důrazně doporučujeme neinvestovat do drahé grafické karty. V tomto případě bude ztráta výkonu kritická.

Co se týče Core i3-12100F, dokazuje to jeden prostý fakt: přes veškerou kritiku Intel nezastavuje pokrok. Možná bychom rádi viděli serióznější výsledky a místo stejných čtyř jader alespoň 40, ale zatím musíme přiznat, že inženýři nejsou schopni překročit fyzikální zákony. Přechod na pokročilejší technologické procesy za 8 let umožnil kupujícím levného kamene obejít ty, kteří v roce 2014 utratili neuvěřitelné částky za vlajkovou loď. Možná i proto se autor tohoto materiálu rozhodl jednou provždy přestat kupovat drahé procesory a základní desky. Místo toho je snazší aktualizovat tuto sadu každé 2 roky, čímž získáte příjemnou podporu, aniž byste museli měnit celý systém.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Doprava zdarma

Při nákupu nad 50 000 kč

Snadné 14 denní vrácení

14 denní záruka vrácení peněz

Mezinárodní záruka

Standardně Délka záruky 2 roky

Bezpečná platba

PayPal / MasterCard / Visa

cs_CZCzech